Jarní úklid 2013

JARNÍ ÚKLID 2013 – VŠEM ZÚČASTĚNÝM STRAŠNĚ MOC DĚKUJEME!!

127 dobrovolníků z celého regionu se zapojilo do snahy o čistější místo kde žijeme. Vyklizeno bylo dohromady cca 11tun odpadků z celého Broumovska. O.s Stromodění si Vašeho úsilí velice váží. Jelikož letošní vyklízení skládky zabralo čtyři dny, nebylo v našich silách navštívit při úklidech ostatní skupiny. Prosím všechny organizátory úklidů, aby sílu této aktivity hledali právě v samostatnosti a volnosti. Ještě jednou za odvahu a někdy i řešení nepříjemností s akcí spojených – Vám VšEM DĚKUJEME.

Oddíl skautů … a další Již registrovaní: B-klub Božanov a Obec Božanov, Obec Martínkovice,Zš Martínkovice, Obec Šonov, o.s. Romodrom Broumov, Lezecký klub Ulita Broumov, T-19, Kluci z Rakety Jetřichov – Broumov, Místní skupina českého Červeného kříže – Rožmitál,o.s. Začít spolu a Zš Masarykova- Broumov, 3 aktivní občané. Kdo si ještě najde trasu, pěšinu, les či potok:-)

Záznamy od jednotlivých účastníků:

Junák – středisko Broumov, tak jako v předchozích letech (pravidelně od roku
2006) provádělo ke Dni Země úklid lesa kolem silnice přes Pasa. Tentokrát,
vzhledem ke stavbě silnice přes Pasa, směrovaný na úseky Broumov (od
benzínky) – Jetřichovská křižovatka pod Pasama – železniční viadukt u
Bohdašína. 17 členů + 2 rodinní příslušníci.
Nejvíce toho bylo od Broumova k lesu, neboť tento úsek se v předchozích
letech nedělával. Dohromady cca 20 pytlů. Václav Janoušek-vedoucí.

B-klub Božanov na své tradiční trase vyklidilo pět pytlů. Každý rok je okolí silnice čistější. Sdělila Marta Chotěborská oddílová vedoucí B-klubu. Po trase Božanov – Martínkovice jsme si pak společně se skupinou dětí s o.s. Stromodění opekli špekáčky, a jako odměnu všichni získali osivo kopretinové louky. Zbytky osiva z lońského setí si účastníci zkusili sami rozset po Motýlí louce.

o.s. Začít spolu a přípravný ročník Zš Masarykova vyklízeli také již ve čtvrtek. Svoji trasu – klášterní schody a jejich okolí si vybrala vedoucí učitelka Bc.Trejtnarová. Také její svěřenci si po akci opekli špekáčky. Vyklidili na této trase deset pytlů odpadků. I jim se i díky skvělému počasí akce vydařila.

T-19 je skupina správců a zájemců o vojenské prostředí bunkrů. Jejich prostorem je bunkr v Turově. Tato skupina se účastní každoročně. První rok vyklidili v okolí bunkru dva plné nákladní vozy Liaz. Druhý rok zhruba pět pytlů+pneu. A letos už to byla jen hromádka. Za zprávu a účast děkujeme Ing. Janu Joudalovi a celé skupině .

Obec Šonov. „Do akce se opět připojíme. Jarní úklid jsme již provedli a to na trase komunikace mezi Rožmitálem a Šonovem, uklidila se tzv. Šonovská álej. Nyní na jaře jsme naplnili dva velké obilné pytle komunálním odpadem. Hrůza.“ Vladimír Grusman

o.s.Romodrom „Náš cíl byl jarní úklid v okolí Polákových domů. Moc velký zájem ze strany obyvatel jsme nezaznamenali, ale nakonec se pár jedinců našlo a společnými silami jsme naplnili 6 velkých pytlů odpadků. Akce byla vydařená, hodně jsme se nasmáli.“ Za zorganizování akce děkujeme Kateřině Kroupové a ostatním ze sdružení.

Místní skupina českého Červeného kříže. Akce se zúčastnilo z Broumova do Rožmitálu 19 osob, jak dospělých, tak dětí. Tato trasa se šla letos poprvé. Celkem jsme nasbírali 9 igelitových pytlů odpadu a nahromadila se skládka skládající se z 9ti plášťů od auta, jutové pytle s různým odpadem a elektrické dráty. Po dobu akce jsme zajistili malé občerstvení a děti které se náramně po celou dobu bavili, dostávali různé pamlsky které pro ně připravila Věra Gajdošová. Po nynějším projetí po této silnici, je o mnoho hezčí pohled na čisté příkopy a celou čistou krajinu, lidé važme si ji, je krásná.

Za MSČČK Rožmitál Dušan Gajdoš.

Kluci z Rakety : „Byli jsme poklízet v sobotu. Nakonec jsme ve třech vyrazili z Broumova směrem na Ráj (tzn. červená turistická značka směr Jetřichov). Mysleli jsme, že projdeme celý úsek, ale hned za Spořilovem jsme nasbírali dva pytle odpadků. S těmi jsme se vrátili a pokračovali jsme znovu. Potom jsme v úseku k vodárně nasbírali další jeden velký pytel. Kousek před vodárnou je menší skládka (zavážka), jejíž poklizení ale bylo nad naše síly (byli jsme pouze pěšky). Zprávu poslal za Kluky Petr Osoba. Kluci -Děkujeme za účast!

Horolezecký kroužek -Ulita Broumov: “ Ahoj Stromodění, v rámci Horolezeckého kroužku jsme v pondělí 22. a v pátek 26.4.2013 naplnili 14 pytlů odpadky, které se povalovaly za skejtparkem cestou nad Černou stezkou, kde si milovníci alkoholu vytvořili kromě ohniště pěkné (nepěkné) smetiště. S pozdravem Veronika Prosová

Obec Martínkovice, o.s. Stromodění, čtyři dobrovolníci. Už od čtvrtka 25.4, kdy jsme začali s dětmi úklidem odpadků na hromady, pracujeme na odklizení skládky. V Martínkovicích u letiště. V pátek jsme naložili první kontejner. S tím nám pomohl Radek Žoček jeho technikou. Po vyklizení odpadu, ze všech cest okolo skládky, je potřeba zajistit druhý kontejner. 29.4 jsme dočištovali cestu od drobných odpadků. Na úterý je objednaný druhý kontejner. Snad na čtvrtý den už bude práce hotová. Zarovnáno-oseto-konec.:-))

.

„Zbytky“ na pondělí (dolní foto -jen část) Horní a dolní foto – předtím a potom.

.Napsat komentář